יול 29 2008

קול, Cuil, מנוע החיפוש העתידני?

מאת בתאריך 7:51 נושאים כללי

בעוד מנועי החיפוש מתחרים ביניהם על שברי פירורים משאריותיה של גוגל, מתחרה חדשה נכנסת לשוק. כמה פורשי גוגל ועוד אנשים מוכשרים התאחדו ובנו את מנוע החיפוש שהושק בתחילת השבוע: Cuil הנהגה כ"קול".

כפורשי גוגל טבעי שהציפיות תהיינה גבוהות והתוצאות יושוו למתחרה הגדולה. דיווחנו כאן בבלוג על כך שגוגל מודעים למעל טריליון דפים אך מכניסים לאינדקס רק כ 40 מליארד. קול טוענים לאינדקס בן מעל 120 מליארד דפים, פי שלושה מגוגל ופי עשרה ממיקרוסופט. כמות אדירה זו של דפים באינדקס מתאפשרת הודות לרובוט המכונה twiceler ואמור להיות, לטענת אנשי יחסי הציבור של המנוע החדש, הרבה יותר מהיר ויעיל מהרובוט האגדי של גוגל, ה googlebot. אחת הסיבות לכך, מלבד שאר אלגוריתמים סודיים, היא העובדה שהמנוע אינו מתבסס על דירוג על פי לינקים נכנסים אלא בעיקר על בסיס הרלוונטיות של העמוד שמילות המפתח המבוקשות נמצאות בו בשילוב עם הערות ומיקודים של המשתמש. Cuil, המעדיפים להתבסס על תוכן הדפים ולא על דירוג שהוא תוצר של תנאי סביבה, גם טוענים כי הם לא מתייחסים לחיפושים קודמים של הגולשים על פי הקוקיס, מה שהופך אותם ליותר ירוקים (יש גם עמוד שחור שמציל את הסביבה) ופחות חודרניים ומסוכנים מאשר גוגל וביחוד יאהו ששומרים מאות פריטי מידע על כל גולש. כך או כך, מייסדי החברה טום קוסטלו ואשתו, אנא פטרסון, צרפו אליהם בוגר גוגל נוסף בשם ראסל פאוור והם אלו שהקימו המנוע היומרני הזה שאמור להביס את ענקית החיפוש, גוגל, והושק אתמול.

Cuil עשו לכאורה טעות והשיקו גרסת בתא לא מושלמת תוך כדי יחסי ציבור נמרצים שהביאו כמות גולשים שהצליחה להפיל את מנוע החיפוש כך שדפים רבים מודיעים על נבצרות אף בשעת כתיבת שורות אלו, כמו עוד השקות מוקדמות מידי.

אבל דיווחים לחוד ומעשים לחוד, רבים מדווחים שאותה מילת חיפוש בגוגל מפיקה מספר תוצאות רב יותר מאשר ב Cuil, טקראנץ הריצו את מילת החיפוש dog והתאכזבו לגלות שלמרות ההצהרות, Cuil מוצאים רק פחות מ60% ממספר התוצאות של גוגל. כריס ברוגן מתלונן שהוא לא מוצא תוצאות רלוונטיות לגבי עצמו, אם בכלל, במנוע החיפוש ואכן ניתן לצפות ממנוע חיפוש של 120 מליארד דפים שיכיר יותר ביטויים מאשר גוגל, בכל אופן לא פחות. גם ניב קלדרון ניסה לחפש את עצמו ולא הצליח למצוא תוצאות היכולות להתחרות בגוגל ולפיכך הוא ממליץ על קצת יותר צניעות, קצת פחות יחסי ציבור כשמשיקים גרסת בתא לא מושלמת ומוכנות להסתייע על ידי כוחות אחרים בשוק.

ניסויים רבים על ביטויי חיפוש שערכתי גילו כי התוצאות אינן מדהימות וישנם פיספוסים רבים, אפילו כשביקשתי אתר מסויים, המנוע התקשה למצוא אותו, ביחוד בעברית (יאמר לזכות cuil שהם הודיעו ששפות שונות חוץ מאנגלית אינן נתמכות במלואן). אבל אולי צריך לקבל שהקונספט של מנוע החיפוש שונה במעט ולכן הבעיות הללו אינן נוגעות בחידוש שבו.

חיפוש אחר המילה "israel" הביא כמה אתרים שגוגל לאו דווקא היה מוצא לנכון לשים בראש תוצאות החיפוש, איני בטוח שכשמחפשים את ישראל מצפים למצוא את עיתון ג'רוסלם פוסט, אתר אל על והטכניון בראש הטבלה אבל אולי מה שקרה הוא ש cuil מרגילים אותנו לחיפוש יותר אינטליגנטי. רוצה מידע על ישראל? העיתון הגדול באנגלית בארץ, בו תוכל למצוא את מירב הכתבות והמידע על ישראל, הוא אכן הגרוסלם פוסט. אם אתה לא מחפש מידע על הארץ אלא רוצה להגיע לתייר בה, אל על היא דרך לא רעה לעשות זאת, זה יותר מעניין מאשר אתר של משרד נסיעות שהשקיע הרבה בקידומו. הטכניון הוא בהחלט אחד מהפנים היפות של המדינה. יתכן ואלגוריתם חדש משנה את צורת החשיבה והרגלי החיפוש, קשה בדיעבד להכריע אם גוגל גם עשו זאת או שהם התאימו את עצמו לגולש.

המשמעות של צורת החיפוש החדשה, אולי מתבטאת בתוסף הקטגוריות שמופיע לצד התוצאות ופאנל המיקוד. כשחיפשתי את המילה ישראל קיבלתי פאנל המתעניין אם אני מחפש נושאים ממוקדים יותר כמו רדיו ישראל, ההיסטוריה של ישראל, מלונות בישראל, מפת ישראל ואף בנק ישראל וכן הלאה. אם בחרתי לא להתמקד אלא להשאר בכל התוצאות הרלוונטיות עדיין המנוע מציע עזרה:

אם אני מחפש מידע אודות ישראל, cuil מציעים לי להתמקד בנושא המעניין אותי. אולי אני מחפש ערים בישראל:

ירושלים היא אומנם עיר הבירה אבל כנראה שלא רוצים לערבב פוליטיקה עם תוצאות…

אפשר גם לבקש מידע על נשיאים ולקבל תוצאות על אפריים קציר, יצחק נבון ומשה קצב, שמעון פרס עדיין לא נכנס להיכל תהילה זה. בתחום הרבנים הראשיים אין הפליות ויש זוג רבנים ראשיים אשכנזיים: הרב לאו והרב גורן, ומנגד זוג רבנים ספרדיים: הרב עובדיה יוסף והרב מרדכי אליהו, המקופחים מופיעים שניים ברשימה. בתחום חברי הכנסת הקודמים מככבים אריאל שרון ועזמי בשארה, צריך דמיון מאוד פורה על מנת להצדיק את התוצאות הללו.

כך מציע המנוע התמקדות בנושא ותחתיו מציע ערימת תת-קטגוריות שבתוכן כמה מילות חיפוש נוספות. כך cuil עוזרים לי להסביר להם מה בדיוק אני מחפש על מנת לנסות להגיע לתוצאות הרלוונטיות ביותר ולא מסתפקים בראש הקטן של גוגל שמביא רק את מה שבקשו ממנו…

אם המנוע ישכלל את צורת הדירוג כך שתוכל להסתדר גם בלי קישורים נכנסים ועדיין להבין ולדרג חשיבות, יש הגיון רב שמנוע חיפוש שמנסה להבין את העמוד ואת ההקשרים שלו יוכל לכבוש לעצמו נתח שוק של גולשים נלהבים המעוניינים בחיפוש ממוקד שנעזר בהם על מנת להגיע לתוצאות הנכונות.

יש משהו מרענן בויזואליות של Cuil שמסדר טבלה של תוצאות (קשה מאוד להתרגל לסרוק טורים ולא רק שורות, מה אמור להיות הסדר?) ומצמיד תמונה (לאו דווקא קשורה) לכל תוצאה. גם לא ממש ברור המספר המשתנה של תוצאות לעמוד לעיתים 10 ולעיתים 11, אם כבר פותחים שורה רביעית, למה לא 12?

קול פונים לקהל מחפשים שמוכן להשקיע מעט במיקוד החיפוש ולעזור ל Cuil לעזור לו. נראה שלכל הפחות בשלב הראשון לא מדובר על מחפשים מנוסים שיודעים לכתוב ביטוי חיפוש נכון גם בגוגל, גם לא מדובר על מחפשים מהירים שרוצים תוצאות כאן ועכשיו. עבור הנער הרוצה להכין עבודה בנושא ממוקד, Cuil יכול להוות פתרון נהדר.

אסור לשכוח שמנוע החיפוש החדש, קול, הינו עולל שבקושי נולד כך שלא ראוי להשוות את יכולותיו לענקית החיפוש, גוגל, שהשקיעה עד עתה מאות מליוני דולרים בשיפור תוצאותיה.

5 תגובות

5 תגובות לפוסט “קול, Cuil, מנוע החיפוש העתידני?”

 1. […] כשלון הפריצה של Cuil ממשיך לעורר הדים, זה הזמן להציץ שוב על הפעילות של גוגל […]

 2. […] בארץ חלק מהכלים אינם יכולים לעבוד בצורה ממוטבת והדבר נכון גם […]

 3. הכל על קידום אתריםבתאריך 17 אוק 2008 בשעה 14:13

  מה קורה עם המתחרים של גוגל – קול…

  בעוד מנועי החיפוש מתחרים ביניהם על
  שברי פירורים משאריותיה של גוגל, מתחרה חדשה נכנסת לשוק. כמה פורשי גוגל
  ועוד אנשים מוכשרים התאחדו ובנו…

 4. ההשקה הכושלת של מנוע החיפוש קול - cuil « Sellgoogle’s Blogבתאריך 28 אוק 2008 בשעה 15:02

  […] התאחדו ובנו את מנוע החיפוש שהושק לפני יותר מחודשיים: Cuil או […]

 5. ההשקה הכושלת של מנוע החיפוש קול - cuil « קידום אתרים במנועי חיפושבתאריך 28 אוק 2008 בשעה 15:16

  […] התאחדו ובנו את מנוע החיפוש שהושק לפני יותר מחודשיים: Cuil או […]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובה

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏