יול 25 2008

חוק חינוך ממלכתי – תיקון מס' 10, אתאיזם תאולוגי

מאת בתאריך 0:37 נושאים כללי

ב15 ביולי עבר חוק בכנסת ישראל, לטעמי חוק מוזר. המדובר הוא על תיקון לחוק חינוך ממלכתי, בו קיימת הכרה לחינוך ממלכתי משלב. את מה הוא משלב?! החוק מסביר שצריך לשלב לימודי יהדות מוגברים עם דגש על עיסוק בזהות יהודית ועל חינוך לפי תכנית ההשלמה למוסד חינוך ממלכתי משלב. כל בית ספר ממלכתי יכול להפוך ולהיות "מוסד חינוך ממלכתי משלב" על פי בחירת הורי התלמידים (ע"פ קריטריונים מסוימים, בין 66% ל 90%) ומצב רוחה של שרת החינוך. כל שנותר הוא לברר מהי תכנית השלמה זו.

ובכן:

"‫תכנית השלמה למוסד חינוך ממלכתי משלב" – תכנית השלמה שתכלול לימוד‬ ‫מקורות יהודיים בהיקף רחב ובאופן מעמיק, תוך שימת דגש על עיסוק‬ ‫בזהות יהודית ועל חינוך לערכי הסובלנות במורשת ישראל ולקיום חיים‬ ‫משותפים וברית ייעוד וגורל בין כל חלקי העם בישראל ובתפוצות.

הגדרה מוזרה מאוד לטעמי. מה מטרת החוק ומה רוחו ואיך הדברים משתלבים? נניח שקבוצה מסוימת רוצה לקשר את בניה לערכי היהדות על מנת למנוע ניתוק תפיסתי משורשיהם. מתכנסים, מצביעים, מחליטים ומתקשרים לשרת החינוך, תפוס, בסוף משיגים אותה והכל מסתדר. עכשיו הם אמורים להנחיל לבניהם את עקרי היהדות כרצונם על פי בחירתם ומיטב הכרתם. מה הם אמורים ללמד?

אולי את דיני הנזיקין על פי המשפט העברי? אולי ללמד את מצוות אהבת הגר? אולי קצת לספר על כיבוש הארץ בידי יהושע והחיוב להרוג את כל המקומיים? אולי לספר על העם העמלקי שניסה לחסל את ישראל במדבר ומאז ישנה מצוה למחות את זכרם? אולי לספר על בחירת הבורא באברהם והפיכת עם ישראל לעם סגולה נבחר שאמור להוביל את חזון הבורא בעולם? אולי דווקא להתמקד באל שכל חפצו "לטוב לנו כל הימים לחיותנו כהיום הזה"? הרבה אפשרויות.

ההורים רוצים להוציא מכרז ערכים על מנת לברר מהי היהדות ומהם הנקודות החשובות והיותר עקריות שבה אך משרד החינוך כבר פתר להם את הבעיה. משרד החינוך קובע כי ערכי היהדות המומלצים הם סובלנות וברית יעוד וגורל עם יהודי התפוצות. בהתעלם מהיות ערכים אלו טרנד נפלא אך לאו דווקא קשור ישירות לעקרי המסרים של הדת היהודית, מה בכלל ההגיון בנתינת חבל ובקטיעתו המיידית?

רוצה כנסת ישראל לתת אפשרות לחינוך לערכי יהדות?! תתן. תחליט כנסת ישראל שיהדות היא כמו בודהיזם וכל אחד יכול ללמד בביתו את אשר הוא חפץ אך בל יבלבל בין חינוך ממלכתי למתמטיקה ובין יהדות, תחליט. אך מה השעטנז המוסרי הזה. דת אינה אמורה לישר קו עם ערכים המתישבים אד-הוק על ליבם של בני דור זה או דור אחר. דור דור ודורשיו, דור דור והטרנדים הערכיים שלו, זה טוב ויפה וגם אולי מחויב המציאות. אבל למה לערבב זאת עם ערכי דתות עתיקות. אם רוצים ללמד את השקפתו של סוקראטס על המציאות אפשר להחליט להתמקד רק בתורת המידות או בתחומים אחרים, אבל כל אחד יצחק למשמע רעיון ללמד רק את המשפטים של סוקראטס (לו היו לנו משפטים ישירים שלו) התואמים את הבנתינו הרגעית לגבי תחום מסוים. זה לא יכול להחשב לימוד תורתו של  סוקראטס. מדוע בדיחות שכאלו יכולות להעשות רק על חשבון היהדות?

אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובה

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏