יול 24 2008

גוגל מתקדמים לרשת חברתית – נול

מאת בתאריך 16:40 נושאים כללי,קידום אתרים,רשתות חברתיות

עוד שלב בהשתלטות על הידע הוא ההחלטה של גוגל להתחרות בויקיפדיה. גוגל התחילו בסוף 07' לבחון את מערכת Knol (קיצור של Knowledge) במשך הזמן נבנו ערכים רבים על ידי צות הכותבים שהורשו להשתמש במערכת הנסיונית ועתה גוגל מדווחים על השקת המערכת כפתוחה לציבור.

ישנם כמה הבדלים בין הויקיפדיה המוכרת לבין ה Knol, ראשית העריכה לא תהיה פתוחה לחלוטין אלא היא ממודרת. כל גולש מוזמן להציע שינויים אך בסופו של דבר ישנם עורכים המחליטים אם לקבלה אם לאו.בשונה מויקיפדיה, כאן מעורב הרבה מאוד כסף ולכן גוגל מוכנים לשתף את העורכים ברווחים הנובעים מן הפרסומות בערכים שלהם, מתחיל להשתלם להיות חכם. העורכים גם יקבלו קרדיט בדף הערך, מה שיוכל לדרבן אנשים להחשב כאוטוריטות בתחומם ולקבל קישורים חוזרים בעלי ערך (ממבט קידום אתרים).

כמיטב המסורת של וובשתיים.אפס הגולשים יוכלו להצביע ולדרג ערכים, מה שישוקלל עם קישורים חוזרים ויוכל להצביע על ערכים טובים יותר וטובים פחות. למעשה לא מדובר רק באנציקלופדיה, נראה כי הכללים הנוקשים של ויקיפדיה לא יחולו כל ה Knol וכי אולי יהיה מדובר יותר על מאגר מידע בסגנון אוסף מאמרים ולאו דווקא אנציקלופדיה מסודרת, ימים יגידו. טקראנץ מציינים, ובצדק כי מערך זה יכול להוביל לאלפי "ערכים" על נושאים אקטואליים שיביאו דירוג וגולשים במקום שהמרץ יושקע בערכים נדחים, יש דברים בגו אם כי ככל שירחיק העורך לפריפריית המידע, סביר כי התחרות תהיה קלה יותר, מה שישפיע על חשיפת המאמר שלו, כך שיש גם עידוד למקוריות.

אפשר לפתוח "נול" ולערוך אותו, לאשר לעורכים אחרים או לא, להחליט אם הוא יפורסם או לא. כך יכולים להווצר ערכים רבים מקבילים אשר הגולשים אמורים להכריע באשר לאיכותם וגוגל רואים בכפילות זאת מעלה. בתמימות מוזרה גוגל מדווחים כי הם הגיעו להסכם עם הניו-יורק-מגזין המרשה להשתמש בקריקטורות, אחת לכל ערך…

אפשר להציץ במדריך (תשתמשו במילות מפתח טובות וכו'), לבחור רשיון שימוש, להגדיר עורכים מורשים והאם להשתמש ב AdSence ועוד כמה שלבים ולהתחיל לכתוב מאמרים שיביאו לכם קרדיט ואולי אפילו הכנסה קטנה.

מה באמת הערך המוסף של ה Knol, קשה לומר. נראה כי גוגל מעודדים מאגרי מידע עצמיים שלהם אך לא ברור היכן האינטרנס הברור של הכותב היכול לפרסם את המאמר באתרים ממוקדים לתחומו. אולי לכן גוגל מצהירים שהם אינם מעוניינים במאמרים מדעיים אלא בטקסטים קריאים ונגישים לציבור רחב ככל האפשר. ימים יגידו מה יעלה בגורל הכלי המעניין הזה.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “גוגל מתקדמים לרשת חברתית – נול”

  1. […] חיזוק מאוחר יותר כשהתבררו הפרטים על השקת מערכת ה Knol החדשה. מתברר כי השמועות על המגעים נכונות וכי גוגל […]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובה

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏